Moringa

Moringa prostě v rubrice Zdravá strava nesmí a nemůže chybět! Jestli jsem si nějakou bylinku v Africe oblíbila, tak je to právě tato bohyně Moringa! Zvykla jsem si na ní tak moc, že ji konzumuji každý den ráno v čaji. Stačí jen vsypat vrchovatou kávovou lžičku do teplého čaje a postupně vypít. A proč je tato bylina právem nazývána super potravinou a odkud vlastně pochází?

Původ a historie moringy

Tento jedlý strom, jak je moringa olejodárná nazývána, pochází původně z indických Himalájí. Odtud se postupně rozšířila až do Afriky a dalších částí světa tropického pásma. V období starověké Indie používali léčitelé moringu jako tzv. životabudič, jelikož byla známá pro svoje účinky v boji proti únavě. Moringa byla dokonce podávána indickým bojovníkům a věřilo se, že je její mocné účinky ochrání před zraněním.

Složení moringy

A teď to důležité! Z jakých látek se vlastně moringa skládá a co způsobuje, že je tak zdraví prospěšná. Na začátek je nutné zmínit, že moringa obsahuje až 46 antioxidantů a velké množství živin! Všechny tu vyjmenovávat nebudu :-D, ale zmíním alespoň ty, dle mého názoru, nejdůležitější.

 • Vitamin C – prý až 7x více než pomeranč. Vitamin velmi důležitý pro dobrou imunitu a obranyschopnost
 • Vitamin E – vitamin, který je silným antioxidantem a je velice důležitý v době těhotenství.
 • Vitamin A – vitamin, který slouží jako prevence vzniku rakoviny a zlepšuje zrak. Mimo jiné má také blahodárné účinky na vlasy a nehty 🙂
 • Vápník – množství vápníků v morinze je vyšší než v mléku. Skvělé pro kojící matky!
 • Železo – v neposlední řadě musím zmínit železo, jež se v této super potravině nachází také ve velkém množství

Samozřejmě moringa obsahuje ještě další vitaminy a minerály, jako zinek, kalcium a magnezium. Vypsat tu ale vše snad ani není možné, to byste četli ještě dva dny, takže jedeme dál.

Jak je moringa pro zdraví prospěšná

Je mi jasné, že výčet vitaminů nestačí k tomu, abyste pochopili, jak je pro zdraví prospěšná. Pojďme se tedy na to kouknout. Vhledem k tomu, že je moringa antioxidant a je nadupaná velkým množství prospěšných látek, tak pomáhá s následujícími zdravotními problémy.

 • Snižuje cholesterol
 • Působí protizánětlivě
 • Napomáhá boji s astmatem
 • Čistí tělo a tím napomáhá hubnutí
 • Snižuje stres
 • Pomáhá k početí a udržení těhotenství
 • Pomáhá proti únavě
 • Podporuje imunitní systém
 • Přispívá zdravé pokožce a vlasům

Jak se moringa využívá

Překvapí vás, když vám řeknu, že se dá strom moringa konzumovat celý? Ano, je to tak. Proto, se moringa nazývá jedlý strom. Nejčastěji se však konzumují listy, které se drtí na prášek nebo je můžete přidat celé třeba do salátů. Listy můžete také přikládat na pleť a pomůže vám v boji proti akné či zhojí drobné poranění.

Dále se moringa velmi často konzumuje ve formě oleje, který vzniká lisováním jejích plodů. Ten můžete také, mimo jiné aplikovat do vlasů nebo na pokožku. Geniální, že?

Vidíte tedy, že moringa má četné využití. Můžete ji přidat do salátů či omáček. Můžete si z ní udělat čaj, či si její prášek rozmíchejte ve vodě a vypijte. Jedna kamarádka mi také napsala, že moringu ráda konzumuje ráno v jogurtu :-). Proč ne! Určitě je to dobrý start do nového dne.

A co říkáte na moringu vy? Necháte se zlákat a pořídíte si ji? Stoprocentně vám to doporučuji! A kde že si ji máte pořídit? Navštivte mnou doporučené eshopy biooo.cz či vivaco.cz. 🙂

Please follow and like us:

1 názor na “Moringa”

 1. Pingback: Africké bylinky a léčitelství -

Zanechte odpověď