vykuřování Máma z Afriky

Vykuřování aneb zpět k tradičnímu africkému léčitelství

Africká tradiční medicína (TAM – traditional african medicine) se vyznačuje vírou v nadpřirozeno, které považuje za příčinu nemoci, věštěním jako diagnostickým nástrojem a ritualizovaným používáním široké škály rostlinných a živočišných látek při léčbě. Od bylinných čajů, přes různé přírodní tinktury, až po speciální rituály. A právě mezi ty typické africké rituály patří například vykuřování.

Jedná se o metodu, která je známá více než 5000 let. Při vykuřování vzniká dým, který má doslova blahodárné účinky. Čistí totiž prostory a předměty od špatné energie. Vykuřování prováděli šamani a léčitelé za nejrůznějšími účely.

Vykuřovadlo

Samotný proces vykuřování probíhá tak, že se nejprve zapálí uhlík. Až se celý rozžhaví, položí se na písek, který je v nádobě (kadidelnici) a nanáší se na něj vykuřovadlo (kadidlo, nebo bylinky, které jsou určené k tomuto rituálu). Uhlík vydrží žhavý přibližně 20 – 30 minut.

Vykuřování má pozitivní vliv na mysl a tělo, dezinfekční, antibakteriální a hojivé účinky. Afričtí šamani využívají tento rituál k navázání kontaktu s bohy, démony a svými předky. Vykuřování slouží k ochraně před zlými duchy, podpoře meditace nebo k dosažení medicínských či terapeutických účinků. Slouží ale také k očistě chrámů, kostelů a obydlí.

Vykuřování se neoddávali lidé pouze v Africe. Jeho příznivého působení si byli a jsou vědomi lidé po celém světě. V Africe má však tento rituál silnou tradici a hojně se praktikuje dodnes. Při vykuřování používají Afričané speciální bylinky (většinou šalvěj), které se pálí na dřevěném uhlí. Staří Římané využívali rozmarýn nebo skořici. Američané pelyněk a šalvěj a australští domorodci dávali přednost listům eukalyptu.

Jak spolu souvisí kadidlo a vykuřování?

Kadidlo a vykuřovadlo jsou spolu úzce spojené. Kadidlo je v podstatě vonná pryskyřice, která se při tomto rituálu vykuřování používá nejčastější. Získává se z keře kadidlovníku, který roste na severu Afriky, Madagaskaru nebo Malajsii.

Má prospěšné účinky na zdraví, dezinfikuje vzduch, čistí mysl a zpříjemňuje relaxaci. Při zapálení uvolňuje typickou vůni. Nejen vůně, ale i kouř, který se postupně line, je klíčový pro vykuřování.

Pryskyřice

Mezi typická vykuřovadla patří kromě kadidla také dračí krev, myrha, jalovec, bazalka, kopál, cedr, tymián nebo šalvěj bílá.

Vykuřování má svou oblibu i v dnešní době. Pokud si chcete vyčistit domov, udělat něco pro své zdraví, nebo si jen tak zpříjemnit relaxaci, není nic snazšího, než si zapálit kadidlo a vychutnávat si jedinečný okamžik. 

Pokud nemáte kadidlo, postačí vám bylinky, nebo třeba i vonné tyčinky, které příjemně voní a navozují pocit klidu. Vyzkoušejte vykuřování a dodejte nejen sobě, ale i vašemu domovu novou energii.

Please follow and like us:

Zanechte odpověď