6 top destinací v Togu

Přemýšlíte o tom, že byste si udělali výlet do západní Afriky a chcete se při tom zastavit v Togu? Dobře děláte! Togo zatím není sice moc turisticky “profláklou” zemí, nicméně není dobré ji podceňovat. Tato malá země nabízí mnohá turisticky zajímavá místa a já vám v tomto článku 6 top destinací v Togu představím místa, která dle mého musíte určitě navštívit.

Kpalimé

Kpalimé je město, které leží asi 120 km severně od hlavního města Lomé. Ve městě se nachází kostel, hrad Viale Chateau, administrativní budovy a pošta. Destinace je turisticky zajímavá především díky své nádherné přírodě. Můžete tu vidět nespočet vodopádů, tropické pralesy a ti, kdo mají rádi pořádné výšlapy, se mohou vydat na nejvyšší horu Toga – Peak d’Agou. Toto místo je četně osídleno bělošským obyvatelstvem, právě díky krásné přírodě a lehce chladnému podnebí.

Vodopád v Kpalimé
Kpalimé
Vodopád v tropickém pralese

Aného

Aneho je městem, ležícím na jihovýchodě Toga. Bylo založeno kmenem Ane a sloužilo jako významný přístav pro vyvážení otroků přes oceán. Za německé kolonizace bylo Aného hlavním městem celého Toga a dodnes je významným ekonomickým centrem. Aného je turisticky atraktivní především díky zajímavému přírodnímu úkazu, kdy se jezero, které přiléhá k městu “odmítá” smísit s oceánem Guinejského zálivu. Ve skutečnosti to vypadá, jako kdyby jezero vyhánělo moře. Více můžete shlédnout zde na videu.

Aného

Lomé

Lomé je hlavní město Toga od roku 1897. Město bylo založeno kmenem Ewe a mluví se tu (mimo oficiální jazyk) slangovým jazykem zvaným Mina. Lomé leží na pobřeží Guinejského zálivu, kde se nachází i velmi ekonomicky důležitý přístav pro celé západo-africké pobřeží. Bohužel, ač se tento přístav nachází v Lomé, nepatří státu Togo, ale jistému vlivnému Francouzi jménem Bolloré, který s tožským prezidentem podepsal smlouvu na jeho provoz po dobu 30 let! 😀 Více se o tomto pánovi dozvíte v podcastu o chudobě.

Příroda

Lomé se může pyšnit pěknými a udržovanými plážemi, např. Marcello beach, Coco beach či Royal beach. Je jich samozřejmě více, nicméně tyto tři jsem měla nejradši. Doporučit také mohu park u Královského paláce, který je v samém centru Lomé.

Marcello beach

Doprava

V Lomé se můžete nejsnadněji dopravovat pomocí mototaxiků, které jsou tzv. nejlevnější variantou. Já je využívala nejvíce, jelikož jsou kdykoliv a kdekoliv k dostižení. Mototaxikáři sice nejsou nijak označení, jelikož tato profese není rozpoznána státem jako oficiální zaměstnání, ale často při jízdě zvedají ruku, čímž se pocestných dotazují, zda chtějí svézt. Mototaxikáře poznáte také podle častého troubení nebo se u vás jednoduše zastaví, když vidí, že čekáte na krajnici a vyhlížíte svoz.

Mimo tuto službu můžete využít i normální taxi či autobusovou dopravu, která jezdí však velmi sporadicky. Často je autobus přecpaný a nevím, zda dodržují nějaký rozvrh. Spíše ne :-). Já tuto variantu dopravy nikdy nevyužila. Další možností je si pronajmout automobil. Zajímavým zjištěním pro mě byl fakt, že vlaky využívají pouze na přepravu materiálu a ne osob.

Turistické atrakce

Mezi hlavní turistické atrakce v Lomé patří největší trh s vodún materiálem na světě, Královský palác, Grand marché (centrální tržiště s veškerým zbožím), hotel Sarakawa (možnost vyjížďky na koni), Sloup míru či Muzeum. Grand marché bylo pro mě zajímavé tím, že většina prodejců má své zboží vystavěné na ulici na chodníku a veskrz všichni prodávají to samé (šperky, látky, potraviny, knihy či kosmetiku). Grand marché je vždy velmi přeplněné lidmi a projíždějícími motorkami. Zajímavé je, že jsem na tak zalidněném a frekventovaném místě nikdy neviděla nehodu. Mezi tím vším zmatkem si navíc hrají a běhají děti, kterým se také nikdy nic nestalo. Umí v tom, jak se říká, chodit. V případě, že někdy na Grand marché zavítáte, tak si dejte pozor na kapsáře!

Sloup míru
Socha nezávislosti před Královským palácem
Grand marché
Pláž

Jídlo

Jídlo se dá pořídit od tzv. Maman přímo na ulici. Někdo tento typ stravování považuje za méně hygienický, jelikož neexistuje žádná kontrola, zda je jídlo dobře připravováno. Většinou si místní lidé doporučují, u koho je dobré nakoupit. Já takto nakupovala po celou dobu pobytu v Togu a nikdy jsem neměla problém. Dále se můžete stravovat v tožských restauracích (lepší kvalita jídla), doporučuji restauraci Makelele či La Case du Chef, nebo v mezinárodních restauracích, které mají ale velice nadsazené ceny. Mezi ty přístupnější patří Akif.

Togoville

Togoville je město, které se nachází na jihu Toga. Město a zároveň i celá země je pojmenováno podle jezera Togo, které se ve městě nachází. Jezero je také jednou z atrakcí ve městě, jelikož se právě přes něj dostávají lidé do města. Přeprava probíhá na kánoích.

Ve městě se nachází krásná Katedrála svaté Marie, postavená v období německé nadvlády. I toto město je spojováno s praktikováním náboženství voodoo, jelikož je poblíž posvátný les, který k těmto praktikám slouží.

Místní rasta, praktikující voodoo
Obydlí rasta muže

Kara

Kara je město ležící na severu Toga. V tomto městě žije kmen Kabyé, který je výjimečný pro své tradice a víru. Nedaleko tohoto města je také Safari, kde můžete vidět divoká zvířata ve volné přírodě.

Toto město je také známé díky kmenu Batammariba, který tuto oblast obývá a drží se až do dnes mimo civilizaci. Oblast, kde je tento kmen usídlen, se jmenuje Koutammakou a je zapsán na seznam dědictví UNESCO.

Kmen Batammariba obývá stavení zvané Tata Somba, které je rozdělené na dvě části. Spodní část je obyvatelná a v noci v ní spolu s obyvateli spí dobytek. Horní část slouží jako spižírna a suší se v ní semena obilovin a byliny. Tento kmen je velice hrdý na svoje tradice a praktiky, které si pevně střeží. Lidé z tohoto kmene se odmítají nechat fotit turisty a nikdy cizince nepouští do svých obydlí. Odmítají jakoukoliv formu nadvlády a to i ze strany nynější vlády Toga či zahraniční expanze v minulosti. Vláda jejich styl života respektuje a drží se stranou.

Dům kmene Batammariba
Tata Somba

Agbodrafo

Agbodrafo je město, ležící na jihu Toga. Vzniklo v období obchodování s otroky, kdy Portugalci stavěli své tvrze u pobřeží. Město spadá do tzv. “pásma otroků” na západo-africkém pobřeží. Kromě toho, že se mi v městě moc líbil Hotel Safari, tak je město turisticky atraktivní díky Domu otroků – Maison des esclaves. Otroci byli drženi pod podlahou v přízemí domu ve velkém množství. Průměrně vysoký člověk se v místnosti ani nedokáže postavit, má totiž pouhých 1,50 m na výšku. Otroci tak byli nuceni permanentně sedět či ležet. Dům patřil skotskému otrokáři J. H. Woodovi a současným správcem prefektury byl náčelník Assiakoley. Praktiky tohoto domu byly ilegální, jelikož již v době výstavby, byl obchod s otroky zakázán.

Dům otroků
Zdroj: Tripadvisor
Dům otroků 2
Dům otroků 3

Toto je tedy mých 6 top destinací v Togu, které bych vám při návštěvě země doporučovala. Které město vás zaujalo nejvíce? Kam byste se rádi vydali? Komentujte dolů pod článek 🙂

Please follow and like us:

Zanechte odpověď