Tajemství afrických vlasů

Když se vás zeptám, co si vybavíte, když zmíním pojem africké vlasy, možná si většina z vás vybaví jednoduše afro. Někoho možná napadnou slova kudrnatý, nepoddajný, obrovský, nerozčesatelný, atd., atd. Ano, se všemi argumenty více méně souhlasím. Takové africké vlasy dle zažitých předsudků opravdu jsou. Věděli jste však, že africké vlasy mají svoji historii? Kulturu? Dědictví? Věděli jste, že dle stylizace afrických vlasů můžeme poznat sociální postavení, kmenovou příslušnost, věk či dokonce rodinný stav? Ráda bych vám představila na jednu stranu smutnou historii afrických vlasů, na druhou stranu sílu a krásu, kterou v sobě takové vlasy ukrývají. Nebyla by to opět Afrika, aby ve vlasech svých obyvatel neskrývala nejedno tajemnství. A o tom, se tedy dnes budeme bavit. O tajemství afrických vlasů.

Africké vlasy jako symbol spiritualismu

V době starověké Afriky do období kolonialismu bylo stylizování afrických vlasů podstatnou součástí identity Afričanů. V těchto časech byly africké vlasy důležitým symbolem ženské plodnosti – čím více byly vlasy pevné, lesklé a dlouhé, tím více byla žena považována za plodnou – moci a spiritualismu.

Jelikož jsou vlasy na nejvyšším bodě lidského těla, věřilo se, že mohou komunikovat s Bohy a spojovat je se svojí duší. Představovaly jakýsi spiritualistický komunikační kanál. Po celé Africe byla úprava vlasů spojována s kmenovými rituály a symbolizovala pevné spojení všech Afričanů na duchovní úrovni. Do dnes Afričané věří, že vlasy jsou významným spirituálním fetišem, pomocí kterého se provádí černá magie. Vypadaných vlasů se tedy pečlivě zbavují a nenechají je ležet jen tak někde.

Africký účes a napojení na bohy
Přiblížení bohu: Congo

Africké vlasy a identita jedince

Způsob, jakým jednotlivé kmeny stylizovaly vlasy svých žen a mužů, určoval nejen jejich příslušnost ke konkrétnímu kmeni, ale co víc, poukazoval na jejich rodinný stav, věk, sociální postavení či povolání. Jedinec se tedy skrze vlasy identifikoval s rodinou, kmenem a věděl, na jakém stupínku si ve společnosti stojí.

Úpravě vlasů se především věnovaly ženy a svoje dovednosti si předávaly z generace na generaci. Akt úpravy afrických vlasů byl pro určité kmeny (např. Ashanti v Ghaně) natolik intimní záležitostí, že ho nemohl provádět nikdo jiný než členové rodiny mezi sebou. Do dnes hraje péče o vlasy důležitou roli v socializování afrických žen.

Africké vlasy
Takový styl úpravy vlasů opěvoval ženskou moc a sílu
Rituální účesy v Africe
Tento styl u chlapců symbolizuje přeměnu z chlapce v muže
Africký účes bojovníka kmene Zulu
Stylizování vlasů bojovníků kmene Zulu

Různorodost afrických vlasů

Africké vlasy mají nejvíce různorodou strukturu ze všech vlasových typů na světě. V Africe můžete pozorovat výskyt od jemných vlnitých vlasů, po drsné a velmi kudrnaté vlasy. Dle vlasové struktury se dá dokonce poznat, z jaké geografické oblasti člověk pochází. Na základě této rozmanité struktury vznikaly četné styly úpravy vlasů a kadeřníci si tak získali vysoké společenské postavení.

Příklady afrických stylů

Africké vlasy
Styl z Etiopie
Africké účesy
Styl z Toga. Více jsem vídala ve vesnicích u starších žen
Africké účesy
Styl typický pro kmen Ashanti v Ghaně
Bantu styl afrických vlasů
Bantu styl
Himba styl
Himba styl – pro úpravu používají směs hlíny a živočišného tuku
Masajský bojovník
Styl masajských bojovníků

Africké vlasy a otroctví

Vše, co jsem doposud o afrických vlasech ve článku zmínila, vysvětluje, jak důležitou roli vlasy v životech Afričanů hráli a jak moc ovlivňovaly tvorbu jejich identity s příslušným kmenem či rodinou.

Nicméně, bohužel v 17.století na kontinentu začal vzkvétat obchod s černošskými otroky a ten měl tento významný odkaz afrických vlasů nadobro smazat z životů zotročených Afričanů. Evropané si při setrvání na africkém kontinentu brzy všimli, jaký význam hrají pro Afričany jejich vlasy a jak moc jsou spojené s jejich tradicemi, kulturou a kmenovou historií. Dobře si uvědomovali jejich důležitost a roli, jakou v životech Afričanů zastávaly.

Po převozu Afričanů na americký kontinent začali otrokáři systematicky potlačovat jejich vazby na rodinu, kmen a historii. Zakázali jim praktikovat tradiční tance, nesměli mluvit mateřským jazykem a nakonec je oholili dohola, aby je zbavili kmenové příslušnosti. To vše z důvodu toho, aby se mezi sebou nepoznávali a nevěděli kdo ke komu náleží. Cílem otrokářů bylo zpřetrhat veškeré vazby, které si Afričané udržovali a zajistit, že se nebudou mezi sebou spolčovat.

Představení nového symbolu krásy

Odstranění vlasů bylo pro Afričany velice ponižující a dodnes ho označují za neomluvitelný zločin. Zbavilo je to nejenom jejich identity, ale i jejich spirituálního napojení na Bohy. Nevěděli kým jsou, kam patří. Matkám bylo zabráněno pečovat o vlasy svých dětí a často jim děti byly odebírány na převýchovu. Nově jim byl představen ideál krásy v podobě bílé kůže, rovných dlouhých vlasů a jemných rysů. Naopak na africké vlasy, tmavou kůži a výrazné obličejové rysy bylo nahlíženo jako na něco nepěkného a nežádoucího. Tento módní trend byl předáván z generace na generaci a je silně zakořeněn až do dnešní doby.

Závist bělošských žen a zákon o nošení pokrývky hlavy

V otroctví se africké ženy o své vlasy nemohly starat tak, jak se staraly v Africe. K úpravě tedy začaly používat dostupný olej na smažení či máslo a vlasy česaly pomocí hřebenů určených na čištění povlečení. I přes to, že péče nebyla tolik kvalitní, tak si vlasy afrických žen nadále udržovaly svoji kvalitu. Způsob, jakým svobodné (chápej nezotročené) africké ženy své vlasy zdobily a dávaly na odiv, přitahoval bílé muže a v bílých ženách vzbuzoval závist.

Proto byl v roce 1789 ve státě Louisiana vydán zákon, který nařizoval africkým ženám, aby si vlasy zakrývaly. Paradoxně ani tento zákon nepomohl. Naopak. Ženy si začaly kupovat velmi krásné a kvalitní šátky, vymýšlely různé variace jejich vázání a o to více přitahovaly pozornost.

Vázání šátku po přijetí zákona Tignon

Účesy v Togu

Abych také něco přidala ze své vlastní zkušenosti s africkými vlasy, tak vám musím říct, co mě v Togu na afrických ženách překvapilo. Nutno říci, že málokdo si nevšimne, jak africké ženy o své vlasy pečují a jak obrovskou péči jim věnují. Skoro na každém rohu je nějaké kadeřnictví a v každé domácnosti je žena, která pečuje o vlasy svých členů. Moc se mi líbilo, jak zaplétají copánky svým holčičkám. Vlásky jsou krásně upravené a často se do nich dávají různé ozdoby a korálky.

Paruky, umělé vlasy či holení hlav

Co mě však překvapilo bylo to, že vlasy, které jsem na afrických ženách viděla, nebyly pravé! Taková zrada. Zjistila jsem, že si ženy, pro snazší úpravu hlavu buď holí, nebo si vlasy zaplétají do krátkých copánků a na to si dávají paruku. Ok, to by ještě nebylo tak hrozné. Vyjde to určitě levněji. Jenže nejhorší bylo to, že si ženy paruky často měnily a já je pak na ulicích či v práci nepoznala :-). Jednou totiž přišly úplně na krátko, podruhé měly copánky, potřetí změnily komplet barvu….No chvilku mi opravdu trvalo, než jsem si na ty změny stylů zvykla.

Další zrada pro mě byla ta, že jsem si troufale myslela, že ty zapletené copánky, co ženy nosí, jsou z jejich vlastních vlasů. Ne, nejsou. Jejich vlasy složí pouze k napletení vlasů umělých, které mohou pak být dlouhé až po zadek. Takže jestli jste si někdy kladli otázku, jak to ty africké ženy dělají, že mají tak dlouhé vlasy, tak tady máte odpověď.

Vlasy jsou drahá záležitost

Poslední věcí, která mě zajímala bylo, proč některé maminky nenechají svým holčičkám růst vlasy a stříhají je na kluky. Odpověď je praktická. Je to tak totiž levnější. Ono neustále kupovat balzámy, krémy, šampony i v Togu něco stojí. Připomnělo mi to jednu situaci, kdy mi kamarádka říkala, že v Togu musí mít žena více mužů. Jednoho na vztah, druhého, na placení oblečení a třetího na placení vlasů 🙂

Levnější varianta

Péče o africké vlasy

V případě, že vlastníte africkou kštici či máte vlasy kudrnaté, tak se s vámi podělím o moje zkušenosti s úpravou vlasů mých dětí.

 • Nikdy nečesejte afro vlasy na sucho! Vlasy musí být vždy vlhké či nejlépe mokré
 • Používejte přípravky, které nevysušují vlasy! Žádné parabeny, sulfáty či silikony
 • Používejte hodně kondicionéru! Opravdu hodně
 • Česejte vlasy hřebenem se širokými zuby
 • Spěte nejlépe v saténové čepici, ať se vám vlasy neodmastí do polštáře
 • Používejte vhodné oleje – arganový či olivový

Pro více informací, jak se starat o afro vlasy, vám doporučím metodu Curly Girl Metoda či vás odkážu na obchod, který se specializuje na vhodné přípravky pro kudrnaté vlasy -> Afro shop.

Doufám, že se vám článek líbil. Jestli ano, tak budu ráda za sdílení či komentování, tu dole na stránce :-). Kdybyste měli další dotazy ohledně tohoto tématu, tak se klidně ptejte, snad budu umět odpovědět. Téma bude i k poslechu na podcastu, tak sledujte. Dozvíte se v něm navíc o legende o Pishiboro link Podbean, či v aplikacích Spotify, iTunes a České podcasty.

Zdroje ke článku:

Afrika.com, Nomad Barber a Face 2 face Africa.

Please follow and like us:

11 názorů na “Tajemství afrických vlasů”

 1. Tak to je výborný článek ! Velmi zajímavé čtení, díky za vhled do tajemství černošských vlasů, to přesně mě vždy zajímalo. Vždycky jsem si myslela,že se o vlasy spíš nestarají, protože nemusí používat natáčky, loknovače, spreje pro objem a prostě to buď nechají jak to je a nebo spletou do copánků. Ale ona s tím je práce snad ještě větší. To mě nikdy nenapadlo. Jedni zkrátka pracně kulmují, druzí zaplétají:)

  1. Děkuji Liběno za komentář 🙂
   Práce s afro vlasy je opravdu obrovská! Aby k něčemu vypadaly, tak to zabere opravdu moc času:-)
   Nejlépe oholit, ale to by byla zase škoda.

 2. Zas tolik času to nezabere 🙂. Já ráno namočím, rozčešu, nakremuji a nechám uschnout a pohoda. Myji pouze tuhým šamponem a po každém šamponováni namastím olejem. Teď používám jojobu. Vlásky si po čase zvykly na přírodní péči a teď už je to v klidu. 😊

 3. Pingback: Tajemství afrických vlasů - Máma z Afriky

 4. Uzasny clanek, urcite bych rada cetla o Africe vice. Miluji Afriku a fascinuje, ovsem, kdyz ctu o otrokarstvi vzedmr se ve me vlna vzteku, nenavisti a nespravedlnosti a mrzi me to strasne moc, co si mudeli ti lide zkusit

  1. Dobrý den,
   děkuji za milý komentář 🙂
   O Africe toho určitě do budoucna plánuji psát více :-)!
   Mrkněte na další články v rubrice africké kuriozity, třeba váas něco dalšího osloví!

 5. Pingback: Africká výchova - Máma z Afriky

 6. Pingback: Péče o kudrnaté dětské vlasy - Máma z Afriky

 7. Pingback: Péče o kudrnaté vlasy - E-shop s dotekem Afriky

 8. Pingback: Péče o kudrnaté vlasy - S dotekem Afriky

Zanechte odpověď