Chystáte se do Toga a v hlavě se vám honí otázky, co vše zařídit před a po příjezdu? Chápu vás! Měla jsem to tak stejně. Proto jsem se rozhodla vytvořit stránku Často kladené otázky a v ní vám budu ve stručnosti odpovídat na vaše dotazy. Nenašli jste zatím odpověď na vaši otázku? Klikněte tedy níže na PTEJTE SE :-).
Vízum
Postup:
1) Po příjezdu do země projdete na letišti pasovou kontrolou, zaplatíte 15 000 cfa, což je asi 20 euro, a tím získáte tzv. provizorní vízum, které trvá pouhých 7 dní. Počítám, že jste takovou dálku neujeli kvůli 7 dnům, tak pak postupujte k dalšímu bodu.
2) V rámci 7 dní se musíte dostavit na Vízové oddělení (Service d’immigration), které se nachází v oblasti Agoe u pobočy Togocel. Stačí říct taxikáří, že si jedete pro vízum do Agoe a všichni budou vědět. Žádosti o vízum se podávají vždy ráno!
3) Připravte si 3 pasové fotografie (jestliže nemáte, před úřadem na ulici vám foto udělají na počkání), 500 cfa, kterými zaplatíte formulář a můžete se postavit do řady. Tady se prosím obrňte trpělivostí. Vyplatí se mít ostré lokty a probojovat se na řadu. Také je dobré zmínit, že úředníci nejsou vůbec milí!
4) Vyplněný formulář odevzdejte. Vždy je dobré mít kontakt na nějakého místního průvodce či na místo, kde jste ubytovaní.
5) Přístí den odpoledne si přijedete pro hotová víza
Rodičovská dovolená (platí i pro jiné státy)
Je mi líto, že vás budu muset zklamat!
I když jste pracovali dlouhou dobu pro českou společnost a pravidelně odváděly daně, uplatňovat RP lze pouze a jenom, když máte bydliště v ČR. Co to znamena? Jednoduše to, že po dobu pobírání RP musíte pobývat v ČR. Když opustíte hranice ČR, tak vám nárok na pobírání RP zaniká.
Možná si teď říkáte, jak to úřady zjistí, že jsem opustila zem?
Zjistí to především tak, že se pravděpodobně vy a vaše dítě odhlásíte z VZP.
V případě, že byste odjela a stále byla registrovaná pod VZP (což je možné), tak byste ale pravidelně musela navštěvovat pediatra vašeho dítěte. Což počítám nebude z Afriky možné. Pediatr by pak byl nucen nahlásit na VZP, že ho nenavštěvujete a kolotoč začíná.
V Togu na RP zapomeňte 🙂
Zdravotní pojištění
Po dobu pobytu v Togu musíte mít zdravotní pojištění. Buď si ponecháte VZP a měsíčně budete posílat penízky do ČR, což ale drobné lékařské úkony v Togu nepokryje a je zpětně spojeno se složitou administrativou dokládání faktur, atd. Nebo si ho v ČR zrušíte a založíte nové v Togu (doporučuji).
V Togu můžete být pojištěni buď na základě pracovní smlouvy, kterou podepíšete – vždy si zkontrolujte, že ve smlouvě vaše zdravotní pojištění figuruje, jelikož ho po vás VZP zpětně při registraci v ČR bude požadovat. Ve smlouvě by mělo být detailně vypsáno, co vaše zdravotní pojištění, hrazené zaměstnavatelem pokrývá (př. lékařské výlohy, zranění na pracovišti, proplácení léků, atd.)
V případě, že jste vdaná a nepracujete, tak vás kryje zdravotní pojištění vašeho zaměstnaného manžela, opět je důležité, abyste byla v jeho pracovní smlouvě vedená jako pojištěná osoba – tak jsem to měla na mateřské zařízené já.
Poslední možností je si zaplatit soukromé zdravotní pojištění. To je sice nákladnější, ale zato nejvýhodnější. U každé společnosti budete mít vypsáno, na jaké lékařské úkony jste pojištěná a co vše vám zdravotní pojišťovna proplatí. Já tuto variantu volila po narození syna, kdy jsem chtěla mít 100 % jistotu, že je můj syn na vše pojištěn. Co si pamatuji, tak při takovém pojištění jsou lékařské výlohy pojišťovnou hrazeny z 80 %. Doporučuji tuto soukromou zdravotní pojišťovnu – ASCOMA.
Procedura spojená s příjezdem rodinného příslušníka ze zahraničí
Očkování
Pro vycestování do Toga je povinné pouze očkování proti žluté zimnici. Takové očkování je třeba obnovit po 10 letech.
K tomuto očkování se navíc doporučuje naočkovat hepatitidu A + B a břišní tyfus.
Malárie
Na malárii se mě hodně z vás ptá. Je znát, že tato nemoc vyvolává strach a určitý respekt. Na druhou stranu, nejsou lidé o této nemoci korektně informováni. Pojďme si ted tuto nemoc pořádně představit.
Malárie je přenášena komárem – samičkou – rodu Anopheles v tropických oblastech.
Mezi hlavní příznaky malárie patří bolesti svalů a kloubů, horečka a zimnice. Člověk se cítí velice sláb a v případě, že nejsou včas poskytnuta antimalarika, tak je třeba nemocného dopravit do nemocnice.
Malárie neexistuje pouze v jediném stádiu, těch stádií je více a pouze to nejzávažnější stádium může způsobit smrt. V Togu se mluvilo převážně o nejmírnějším stádiu, které místní nenazývai malárií, ale paludism.
Jak se před malárií chránit?
- Spát pod moskytiérou
- Pobývat v chladných klimatizovaných místnostech
- Používat insekticidy
- Používat spreje proti komárům, především v přírodě!
- Léky
Braní antimalarik
Antimalarika jsou jistě velice účinou ochranou proti malárii, nicméně já jsem je jako prevenci nikdy nebrala z důvodu nežádoucích vedlejších účinků. Byly mi však podávány v době těhotenství.
V případě, že nejste chráněni léky a onemocníte malárií, tak je třeba se vydat hned do lékárny kde budou vědět, jaké antimalarikum vám podat. V případě akutní malárie, je třeba se vydat hned do nemocnice.
Pozn.: místní vnímají malárii jako horší chřipku. Prodělají ji častokrát za život a neberou ji tak vážně, jak je u nás prezentována.