Namibie se nachází na západním pobřeží jižní Afriky. Je zajímavá svojí rozsáhlou pouští Namib, krásnými městy, bohatou přírodou a volně žijícími lvy, gepardy, nosorožci nebo žirafami. Populaci tvoří mnoho kmenů, z nichž nejpočetnější je kmen Ovambo. Nás však dnes bude zajímat kmen Himba, který ve svých rituálech a tradicích není oproti početnějším kmenům vůbec pozadu. V čem jsou Himbové fascinující a co ženy tohoto kmene dělají pro svoji krásu? To se dozvíte v následujících řádcích.
Kdo to jsou Himbové?
Himbové patří mezi etnickou skupinu, která žije v severovýchodní Namibii v regionu Kunene. Himbové byli ze začátku součástí kmene Herero. Ti ovšem toužili po lepších pastvinách pro svůj dobytek, tak začali putovat více na jih. Pastevectví totiž přináší kmenu Herero obživu. Živí se chovem skotu, ovcí, koz a oslů. Nejen, že je to jejich živobytí, ale navíc se podle velikosti stáda určuje jejich společenské postavení. Některým členům kmene se stěhování nezamlouvalo, tak zůstali na místě a položili tak základní kámen nového kmene – Himba.
Zajímavosti a rituály kmene Himba
Himbové jsou odlišní už na první pohled. Oblékají se do kravské nebo kozí kůže, kterou nosí pouze kolem pasu. Jak muži, tak ženy si nechávají hruď a břicho holé. Himbové chodí většinou naboso, a když už zvolí boty, tak pouze lehké sandály, které jsou vyrobené jak jinak než kůže.
Zatímco je jejich oblečení velmi skromné, co se týče šperků a zdobení těla, tak na tom si hlavně Himbky dávají velmi záležet. Stejně jako ženy po celém světě, i ony dbají o svůj vzhled a náležitě se zdobí. Nosí různé ručně vyrobené šperky z kůže, měděného drátu, trávy, úlomků kostí nebo dřevin.
Největší vzácností je pro Himbky beze sporu náhrdelník – ohumba, který dostanou po narození prvního dítěte. Jedná se o velkou bílou mušli (symbol plodnosti), kterou žena hrdě nosí na krku. Ruce a nohy mají ozdobené robustními náramky, které mají jak estetickou, tak praktickou funkci. Slouží jako ochrana končetin před útokem zvířat.
Vlasy mají Himbky zapletené do copánků a zdobí si je pomocí různých přírodních čelenek. Typy čelenek se v průběhu života mění. Naznačují totiž jejich věk a postavení v kmeni.
Zdobení těla směsí jílu a másla
I když je pro Himbky typické nepřeberné zdobení šperky, je tu ještě mnohem větší znak, díky kterému 100 % poznáte, s kým máte tu čest. Jedná se o typickou červenou kůži. Neznamená to ovšem, že by byli Himbové spálení od sluníčka, ale jsou natření speciální pastou, které se říká Ojitze. Jedná se o směs červeného jílu a zvířecího, nebo rostlinného tuku .
Ptáte se, proč to dělají? Možná, že jste si už zvykli, že Afričané nedělají nic bezdůvodně a stejně je tomu i v tomto případě. Potírání těla má své opodstatnění. Není to pouze tak, že by se jim to líbilo a chtěli se odlišit od ostatních kmenů. Himbky díky jílu chrání svoji pokožku před drsnými pouštními podmínkami a hmyzím bodnutím. Speciální nátěr také zabraňuje růstu chloupků.
Ojitze si nedávají pouze na kůži, ale také do svých spletených copů na hlavě. Jíl jim ve vlasech zaschne, a tak se na první pohled zdá, že mají doslova kamenné vlasy.
Ojitze má také hygienickou funkci. V poušti není vody na rozdávání, takže tam není prostor na běžnou hygienu. Himbky si s tím ale poradily po svém. Tím, jak se hmota z těla odlupuje, s sebou sundává i nečistoty.
Každé ráno začíná pro Himbky stejně. Nejprve podstoupí kouřovou koupel pomocí aromatické pryskyřice a poté si na tělo nanáší směs hlíny a tuku, kterou si samy připravují. Do jílu někdy přidají také aromatickou pryskyřici, aby získaly nádhernou vůni.
Pokud v budoucnu zavítáte do Namibie a navštívíte kmen Himba, potkáte převážně jen ženy. Muži totiž tráví většinu dne na pastvě s dobytkem.
***
Znali jste kmen Himba už dříve? Dokážete si představit, že byste si také potírali kůži hlínou? Nebo máte nějaký svůj jiný neobvyklý trik na krásu? Jsme zvědaví na vaše komentáře.