4 překvapivé tradice v Togu

V dnešním dílu vám představím 4 překvapivé tradice, které se dodnes dodržují v Togu.

Zajímá vás, jakého rituálu se účastní dospívající chlapci? 

Jakého putování se účastní panny z kmene Kabyé ?

Jak se věští, co čeká Togo v následujícím roce ?

Co se děje při tanci evokující magii? 

 

Evala

Evala je tradiční souboj mezi dospívajícími chlapci z kmene Kabyé. Chlapci se utkají v boji jeden proti jednomu za cílem dosáhnout co nejvíce vítězství a dokázat tak, že jsou schopni ubránit svoji ženu, rodinu a vesnici. Evala se koná jednou za rok na severu Toga a účastní se jí velké množství přihlížejících. Evala je nevalně proslulá i tím, že soutěžící chlapci před soubojem požívají psí maso.

Akpéma

Akpéma je tradice dospívající žen z kmene Kabyé. Je to soubor ceremonií, při kterých ženy oslavují svoji ženskost, odvahu a připavují se na manželství. Dívky, které podstupují tuto ceremonii musí být panny. Součástí ceremonií Akpéme je putování nahé panny do posvátého lesa, kde prokáží usednutím na posvátný kámen svoji panenskou čistotu.

Epe Ekpe

Tento rituál je spojen s koncem roku kmene Guin. Tradičně k této ceremonii dochází v měsíci září, kdy speciální kněží jdou hledat do posvátného lesa v oblasti Aneho kámen Kpessosso. Tento kámen má moc věštit, jaký následný rok bude. Kněží, kteří ho v lese objeví, pak na základě jeho barvy věští, zda nadcházející rok bude dobrý, špatný, plný naděje či beznaděje. 

Habya

Tradice Habya je velice kontroverzní festival, který se na severu Toga koná jednou za pět let. Jedná se o tradiční tanec oslavy magie, jehož se účastní pouze zkušení šamani a lidé praktikující magii. Traduje se, že se při festivalu dějí nevysvětlitelné věci, kdy šamani pojídají své vlastní vnitřnosti či si odřezávají hlavy. Festivalu se tak mohou účastnit jedinci silné povahy.

Více se o těchto ceremoniích můžete dozvědět i na Exploring Africa.

Líbil se vám podcast 4 překvapivé tradice v Togu a chcete se dozvědět více o jiných tradicích? Přečtěte si následující článek

 

 

 

 

Please follow and like us:

Zanechte odpověď