Africké kuriozity,  Podcast

4 překvapivé tradice v Togu

V dnešním dílu vám představím 4 překvapivé tradice, které se dodnes dodržují v Togu.

Zajímá vás, jakého rituálu se účastní dospívající chlapci? 

Jakého putování se účastní panny z kmene Kabyé ?

Jak se věští, co čeká Togo v následujícím roce ?

Co se děje při tanci evokující magii? 

 

Evala

Evala je tradiční souboj mezi dospívajícími chlapci z kmene Kabyé. Chlapci se utkají v boji jeden proti jednomu za cílem dosáhnout co nejvíce vítězství a dokázat tak, že jsou schopni ubránit svoji ženu, rodinu a vesnici. Evala se koná jednou za rok na severu Toga a účastní se jí velké množství přihlížejících. Evala je nevalně proslulá i tím, že soutěžící chlapci před soubojem požívají psí maso.

Akpéma

Akpéma je tradice dospívající žen z kmene Kabyé. Je to soubor ceremonií, při kterých ženy oslavují svoji ženskost, odvahu a připavují se na manželství. Dívky, které podstupují tuto ceremonii musí být panny. Součástí ceremonií Akpéme je putování nahé panny do posvátého lesa, kde prokáží usednutím na posvátný kámen svoji panenskou čistotu.

Epe Ekpe

Tento rituál je spojen s koncem roku kmene Guin. Tradičně k této ceremonii dochází v měsíci září, kdy speciální kněží jdou hledat do posvátného lesa v oblasti Aneho kámen Kpessosso. Tento kámen má moc věštit, jaký následný rok bude. Kněží, kteří ho v lese objeví, pak na základě jeho barvy věští, zda nadcházející rok bude dobrý, špatný, plný naděje či beznaděje. 

Habya

Tradice Habya je velice kontroverzní festival, který se na severu Toga koná jednou za pět let. Jedná se o tradiční tanec oslavy magie, jehož se účastní pouze zkušení šamani a lidé praktikující magii. Traduje se, že se při festivalu dějí nevysvětlitelné věci, kdy šamani pojídají své vlastní vnitřnosti či si odřezávají hlavy. Festivalu se tak mohou účastnit jedinci silné povahy.

Více se o těchto ceremoniích můžete dozvědět i na Exploring Africa.

Líbil se vám podcast 4 překvapivé tradice v Togu a chcete se dozvědět více o jiných tradicích? Přečtěte si následující článek

 

 

 

 

Please follow and like us:

Zanechte odpověď

Recenze

Shea máslo krásně voní, snadno se roztírá a syn má po něm viditelně lepší pokožku. Afro vlásky to samé, jen se to nesmí s tím máslem přehnat, vlasy mu takto voněli dva dny. Až nám dojde, určitě znovu koupíme. Please follow and like us:

Kristýna

Můj syn velmi trpěl na suchou pokožku a od té doby co jsme začli používat tento produkt tak už suchou pokožku nemáme a na vlásky a na úpravu vlasů za nás top !! Určitě už budeme kupovat jen tento produkt velmi doporučuji!!! Please follow and like us:

Dorotea

Dobrý den, chtěla bych poděkovat paní Markétě Jelenové. Tuto paní jsme potkala na Facebooku ve skupině , která řeší kudrnaté vlasy. Žádala jsem o pomoc , protože jsem již nevěděla kudy kam. Markéta mi poradila přípravky, postupy a navrhla možná řešení mého problémů. Vybrala se mnou přípravky , které se hodí pro me jemné vlasy a trpělivě pomáhala s výběrem. Místo abych připravky přikupovala jeden za druhým zaměřily jsem se na přípravky , které se na mou hřívu hodí. 😀. Začínám novou cestu a začíná se dařit. Nyní mi Markéta pomáhá s výběrem dalších pomocníků a já se těším z její přízně. Co víc dodat. Doporučuji ♥️❤️♥️ Please follow and like us:

Šárka H.

Perfektní konzultace formou webináře na téma afro vlasů. Děkuji! Please follow and like us:

Lenka E. Černá