kokosový olej

Kokosový olej – kamarád či nepřítel?

Čím dál častěji se setkávám ve svém okolí, práci a sociálních sítích s kosmetickými radami, které zahrnují používání kokosového oleje jako přírodního zázraku a ‘’léku na vše’’. Patří však tato ingredience opravdu na vlasy či na pleť? Jak ho správně zařadit a používat? V tomto článku Kokosový olej – kamarád či nepřítel vám vše osvětlím. Pojďme se na to postupně podívat.

Pleť

Kokosový olej je známý tím, že má antibakteriální a hojivé účinky. Jeho používání na problematickou pleť je však velmi sporné.  Tento olej je z hlediska svého složení komedogenní. Konkrétní hodnota na stupnici je 2 ze 4.

Komedogenní znamená, že blokuje póry a zanáší je. Není to samozřejmě 100%, ale ta pravděpodobnost tu stále je. Je důležité zmínit, že tuto vlastnost mají do jisté míry všechny oleje a másla. Některá více, některá méně. Pokud však situace, kdy se ucpou póry nastane, dojde k tvorbě černých teček a akné. Nejdůležitějším faktorem pro určení, zda kokosový olej používat nebo ne, je typ pleti.

kokos pleť Máma z Afriky

Z hlediska funkčnosti, bude mít normální pleť s malými staženými póry s kokosovým olejem menší problém než problematická pleť s roztaženými póry a sklonem k akné. Troufám si říci, že přidání mastného oleje v takovém případě tvorbu akné spíše podpoří.

Pravidlo zní – Aplikujte olej pouze na vyčištěnou pleť. Nejlepší je aplikovat po peelingu.

Pokožka

Jak jsem již zmínila v úvodu, antibakteriální účinky kokosového oleje rozhodně nelze popřít. Olej je bohatý jak na vitamíny, tak na minerály a je známé, že je velmi účinný při léčení popálenin a při hojením drobného poranění kůže. To je fakt, na kterém se shodují všichni odborníci v oboru dermatologie

Použití kokosového oleje však rozhodně nedoporučuji pro lidi se suchou pokožkou. Olej totiž funguje jako přírodní bariéra proti vodě. A jak víme, voda hydratuje. Takže pokud hydrataci nedodáte před jeho použitím, olej zanese póry a žádná hydratace se tak již do pokožky nedostane. 

Pokud tedy chcete kokosový olej použít na tělo a nemáte speciální obtíže, při kterých je třeba ochránit pokožku před vodou (popáleniny, opruzeniny…), je nezbytné ho nanášet na vlhkou pokožku a nejlépe ještě rozmíchaný s vodou.

Pravidlo zní – Kokosový olej nanášejte pouze na vlhkou pokožku v případě, že neřešíte nějaký kožní problém.

Vlasy

Samotný kokosový olej na vlasy jednoduše vůbec nepatří. Vhodný je určitě jako přídavek ve vlasových produktech, i tak se ale bohužel může stát, že takové produkty nemusí vlasům sedět. To je poměrně častý jev, někomu nesedí kokos, někomu třeba aloe. Je třeba brát v potaz, že kokosový olej má vysoké penetrační schopnosti. Proniká velice hluboko do vlasových vláken a pokud před tímto procesem nedojde k nasycení vlasu vodou = hydratací, vlas bude vysušený a bude chřadnout. Tento proces se dá jen velmi těžko zvrátit.  Olej navíc hluboko uvnitř vlasu znemožní přístup hydratace a je třeba ho vymýt. Nejlépe silným šamponem na hloubkové čištění.

Kokosový olej je tzv. Protein mimicker – napodobuje chování proteinu. Pokud jsou vlasy na protein citlivé, velmi pravděpodobně budou reagovat i na produkty s kokosovým olejem.V takovém případě je dobré se mu vyhnouti ve složení vaší kosmetiky.

Kdy tedy vhodné kokosový olej do vlasové kosmetiky zařadit?

Můžeme ho přidávat do domácích masek na vlasy. Doporučuji kombinaci – avokádo, aloe, olivový olej a kokosový olej. Avšak nesmí se to s ním přehánět a vždy musíme mít na paměti, že do nehydratovaných vlasů se kokosový olej nedává.

V jednom případě se naopak kokosový olej na vlasy velmi doporučuje. Jedná se o léčbu hydratační únavy (hygral fatique). To je stav, kdy došlo vlivem častého namáčení, nevhodných produktů nebo častého stylingu k jejich poškození a doslovnému popraskání vlasových kutikul. V tomto případě není další pronikání vody do vlasu žádoucí a kokosový olej se tak používá jako bariéra a ochrana vlasu před vodou a jeho dalším poškozením. Stejnou funkci má i babassu olej.

Pravidlo zní – Kokosový olej se do vlasů nedává nikdy samotný, za předpokladu, že vlasy netrpí hydratační únavou.

Pokud tedy víte, jak a kdy olej použít, může vám pomoci se spoustou neduhů a může to být váš opravdu dobrý přítel. Je však třeba dodržovat jistá pravidla, která toto používání s sebou nese.

Takže ještě jednou – jak olej používáme?

  • Vždy na vyčištěnou pleť – nejlépe po peelingu.
  • Na problematickou pleť raději ne.
  • Vždy na vlhkou pokožku rozmíchaný s vodou, v případě, že pokožku nechceme chránit před vodou
  • Na suché vlasy nedávat samotný, pokud netrpíme hydratační únavou

Tak zase příště…

Vaše Markét

***

Zdroje:

Penetrační schopnosti olejů

Léčba hydratační únavy

Kokosový olej v dermatologii

Please follow and like us:

Zanechte odpověď